loading
اخبار و مقالات

بررسی تخصصی مراحل شارژی

الگوریتم شارژی یک شارژ کنترلر                                                      

 

چرا به شارژکنترلر (Charge Controller) نیاز دارید ؟در داخل یک شارژکنترلر چه میگذرد ؟ مراحل شارژی یک شارژکنترلر چگونه رخ میدهد ؟ عملیات شارژی در شارژکنترلر ها ؟؟؟ اینها سوالاتی است که شاید به عنوان یک کاربر انرژی خورشیدی و یا یک شخص فعال در این زمینه ، برای شما پیش آمده باشد . در این پست به بررسی الگوریتم شارژی شارژکنترلرها پرداخته ایم .

یک کنترل کننده شارژ خورشیدی یا همان شارژکنترلر (که غالباً رگولاتور نیز نامیده می شود) جریان تولیدی از صفحه خورشیدی به داخل باتری را کنترل می کند تا از شارژ بیش از حد باتری جلوگیری کند. این ساده ترین تعریف از یک شارژکنترلر است . در واقع می توان گفت اصلی ترین وظیفه یک شارژکنترلر در یک سیستم خورشیدی آفگرید ، محافظت از باتری می باشد . علاوه بر محافظت های شارژی ، محافظت های دشارژی نیز یکی دیگر از عملیات شارژکنترلر می باشد . شارژکنترلر می تواند یک منبع تغذیه مطمئن برای جریان های دی سی DC باشد و از باتری در برابر دشارژهای بیش از حد این جریان ها محافظت نماید.
 امروزه تولید کنندگان تجهیزات انرژی خورشیدی ، سعی دارند با بهره گیری از پردازشگر های قدرتمند ، علاوه بر محافظت های دقیق تر ، راندمان شارژکنترلر ها را در عملیات شارژ نیز بهبود ببخشند . این عملیات شارژ معمولا بر طبق یک الگوریتم شارژی چند مرحله ای صورت می پذیرد که در این مقاله مفصل به آن می پردازیم .


در یک شارژکنترلر برای شارژ باتری معمولا سه مرحله به ترتیب زیر انجام میشود :
مرحله Bulk
مرحله   Absorption-BOOST/Equalize
مرحله Float


BULK- به طور معمول اولین مرحله شارژ است. با بیرون آمدن خورشید، پروسه Bulk شروع می شود. این مرحله زمانی اتفاق می افتد که باتری ها بیش از 20 درصد ظرفیت کلی خود را دشارژ کرده باشند ، و یا چیزی کمتر از 80٪ از آنها پر  باشد. مرحله Bulk اساساً به پنل خورشیدی ( یا ژنراتور) اجازه می دهد که  تا حد ممکن آمپر را در باتری ها تزریق کند . این به معنیست که در مرحله Bulk ، شارژکنترلر بیشترین جریان دریافتی از پنل را به باتری می دهد . در این مرحله ولتاژ از ابتدای شروع Bulk  به آرامی افزایش می یابد تا زمانیکه ولتاژ برای شروع مرحله بعدی شارژ ، به نقطه ایده آل رسیده باشد . جمع بندی و خلاصه این مرحله اینطور بیان میشود که تمام توان تولیدی پنل صرفاً برای شارژ باتری بکار گرفته می شود . 


Absorption –این مرحله که در بعضی از شارژر ها به مرحله "شارژ ثابت""Constant Charging" نیز معروف است ، هنگامی شروع می شود که باتری ها به ولتاژ جذب (ABSORB) رسیده باشند .ولتاژ جذب معمولاً بین 14.4  تا 14.8 ولت برای باتری های سربی اسیدی است . در اکثر الگوریتم های شارژی در شارژکنترلرها ، این مرحله دارای دو مرحله دیگر به نام های BOOST  و Equalize می باشد . نکته قابل توجه این است که مراحل BOOST و Equalize هیچ گاه بطور یکسره در یک فرایند شارژ کامل ، انجام نمی شوند . دلیل آن هم این است که از تولید گاز و همچنین گرم شدن بیش از حد باتری جلوگیری گردد . و همچنین باید ذکر نمود که مدت زمان حداکثری در این مرحله برای اکثر الگوریتم های شارژ ، 180 دقیقه- یا همان 3 ساعت- می باشد . وقتی باتری به این مرحله می رسد ، بسته به میزان شارژ حدود 80-90٪ پر می شود. در طی این مرحله ، ولتاژ ثابت نگه داشته می شود  و با پر شدن باتری ها ، جریان شارژ باتری ها کاهش می یابد. که البته با توجه به شرایط محیطی و مصرف همزمان مصرف کننده ها ثابت نگه داشتن ولتاژ در بیشتر موارد ، امری ناممکن محسوب می شود ، بخاطر همین شرط اصلی برای ورود به مرحله بعدی شارژ که Float است ، زمان می باشد که بعد از نهایتا 3 ساعت به مرحله بعدی شارژ می رود .(در صورتیکه افت ولتاژ صورت نگرفته باشد وگرنه به مرحله Bulk  برمیگردد) در شارژکنترلرهای ایپی اور ، مرحله BOOST  که مرحله تقویتی نیز نامیده میشود ، بصورت پیش فرض – به مدت دو ساعت انجام می پذیرد که این مدت توسط کاربر قابل تغییر است .
مرحله شارژی Equalize  که امروزه در اکثر شارژکنترلرها دیده می شود مرحله ای است که با افزایش ولتاژ به بالای ولتاژ ثابت استاندارد ، برای همگام سازی ولتاژ سلول های داخل یک باتری بکار گرفته می شود . مرحله ای بسیار مهم ! مهم بودن این مرحله شاید به دلیل است که برای بعضی از باتری نباید اعمال گردد . باتری های Flooded  یا همان باتری های آبی که دارای دریچه باز هستند ، اگر بخواهند در این مرحله شارژی قرار گیرند باید در مکانی باشند که تجمع گاز حاصل از الکترولیت آنها به محیط باز هدایت گردد . تجمع این گونه گازها بسیار خطرناک و به راحتی با جرقه های کوچک باعث انفجار می شود . با این حال در بعضی از باتری ها ، شارژ Equalize  بطور منظم میتواند خیلی سودمند باشد چرا که با این عمل الکترولیت داخل باتری بهم زده می شود ، ولتاژ باتری به تعادل می رسد و واکنش های شیمیایی به خوبی رخ می دهند .از طرفی دیگر، یکسان سازی شارژ یا همان Equalizing charge ولتاژ باتری را بیشتر از حد مکمل استاندارد افزایش می دهد که این باعث می شود الکترولیت باتری تبخیر شود(به گاز تبدیل شود) و باتری با کاهش عمر مفید خود مواجه گردد. در شارژکنترلرهای ایپی اور EPEVER عملیات یکسان سازی شارژ در 28 ام هر ماه انجام می شود. شناسایی این تاریخ و مدت زمان آن در این برند توسط ساعت و تاریخ دستگاه انجام می شود . با این تفاسیر بنظر می آید که شناسایی تاریخ و مدت زمان ، تنها در شارژکنترلرهای این برند که دارای نمایشگر حرفه ای هستند رخ میدهد(مدل هایی مانند VS…BN  و یا مدلهایی که قابلیت اتصال MT50 را دارند) . نکته قابل توجه در عملیات یکسان سازی شارژ این است که مدت زمان این کار نهایتا 3 ساعت می باشد که این مدت توسط کاربر از 0 تا 180 دقیقه قابل تعریف می باشد که البته تغییرات در همه ی مدل های ایپی اور امکان پذیر نیست مگر آنهایی که از MT50 پشتیبانی می کنند و یا دارای نمایشگر مانند این هستند مانند VS…BN  .  مدت زمان پیش فرض برای اجرای عملیات Equalize  دو ساعت در نظر گرفته شده است که پیشنهاد می کنیم این زمان را به یک ساعت کاهش دهید . به چند نکته توصیه شده از سوی سازندگان شارژکنترلر دقت کنید :
به هیچ عنوان مدت زمان زیادی از روش شارژی Equalize  استفاده نکنید . زمان بالا به پلیت های داخل باتری صدمه جدی وارد می کند .


در زمان اعمال این مرحله شارژی ، توجه داشته باشید که بواسطه بالا رفتن بیش از حد ولتاژی در آن زمان ، به دستگاههایی که به باتری مستقیما متصل شده اند آسیبی وارد نشود . این آسیب ها ممکن است بخاطر بالا رفتن 11 درصدی ولتاژ ، مشکل ساز شوند .


قبل از بکارگیری هرگونه باتری در یک سیستم خورشیدی ، از ویژگی ها و مشخصات شارژی آن ، اطلاع کافی بدست آورید . ممکن است لازم باشد زمان بعضی از مراحل شارژ را تغییر دهید .

البته خالی از لطف نیست که به برخی از مزایای اکولایز هم که توسط برخی از سازندگان ارائه شده نگاهی بیندازیم :

مرحله اکولایز باعث بهم زدن الکترولیت میشود . این عمل از تجمع غیر یکنواخت الکترولیت ، مخصوصا زمانیکه غلظت الکترولیت در پایین باتری بیشتر از بالای آن است ، جلوگیری می کند . 

 

اکولایز کردن و یا همان یکسان سازی به حذف کریستال های سولفات که ممکن است روی پلیت های باتری جمع شده باشند کمک می کند. کریستال های سولفات منجر به سولفاته شدن باتری می گردد که در ادامه سولفاته شدن منجر به کاهش ظرفیت باتری و در نهایت خراب شدن باتری می گردد .

 

برای سالم ماندن باتری ، مرحله اکولایز بصورت دوره ای ، توصیه می شود.

 

Float - باتری ها با شارژ 100٪ در مرحله شناور (Float) قرار می گیرند و به همین دلیل قرار نیست فعل و انفعالات شیمیایی جدی رخ دهد و با این تفسیر بایستی تمامی جریان های شارژ به گاز و گرما تبدیل گردند ، پس شارژ کنترلر با کاهش ولتاژ و جریان ، هم دمای باتری را پایین می آورد و هم باعث می گردد از تبدیل الکترولیت به گاز تا حدودی جلوگیری شود. با اتمام مرحله Absorption ، شارژکنترلر ولتاژ را به یک مقدار معین تعریف شده کاهش داده و مرحله Float را آغاز می کند. همچنین با آغاز این مرحله جریان شارژ در پایین ترین سطح از عملیات شارژی ثابت می ماند. در مرحله شارژ شناور یا همان Float ، مصرف کننده ها قادر به بدست آوردن تقریباً کل انرژی خود از صفحه خورشیدی هستند. اگرتوان این مصرف کننده ها بیش از توان پنل خورشیدی باشند ، شارژکنترلر دیگر نمی تواند ولتاژ باتری را در مرحله شارژ Float حفظ کند. با افت ولتاژ باتری ، شارژکنترلر مرحله شارژ Float را ترک کرده و به مرحله شارژ Bulk باز می گردد. 

تصویر زیر راهنمای کلی مراحل شارژ است :

 

 

در شارژکنترلرها نقاط و بازه های ولتاژی معینی برای محدوده هر کدام از عملیات شارژی بصورت پیش فرض تعیین شده است . این محدوده ها برای هر نوع از باتری ها (Selead - GEL - Flooded - USER) مقادیر خاصی دارد . مثلا در یک شارژکنترلر مناسب و استاندارد ، عملیات Equalize  برای باتری GEL تعریف نمی شود چرا که این عملیات برای باتری ژل بسیار مضر و مخرب تلقی می گردد . پس دقت کنید که در صورت نصب شارژکنترلر ابتدا میبایست نوع باتری برای شارژکنترلر مشخص شود . تغییر این پارامتر در شارژکنترلرهای EPEVER به سادگی صورت می پذیرد .

 

پیشنهاد ما برای بهبود عملیات شارژ در هر سیستم خورشیدی آفگرید این است که تغییرات پیش فرض را متناسب با تنظیمات تخصصی مربوط به هر باتری تغییر دهید . این به طول عمر بیشتر و راندمان بالاتر یک باتری کمک شایانی می کند . 

با افتخار برای پشتیبانی و مشاوره رایگان در خدمت شما هستیم.

کافیست با ما تماس بگیرید=09100031091  

 

 

 

 

شرکت پیشگامان ارتباط خورشید پایتخت با برند سانان سولار سانان انرژی خورشیدی برای فروش تجهیزات انرژی خورشیدی و آموزش های تخصصی فتوولتاییک در ایران در خدمت هموطنان عزیز می باشد . بررسی شارژکنترلر و الگوریتم شارژی بولک و آبسوربیشن و فلات از جمله مطالب شارژی برای انواع باتری کلسیم و باتری خودرویی و باتری ای جی ام و سیلد اسید و سربی اسید و ژل دیپ سایکل می باشد .

تامین تجهیز آریا

سانان سولار

tv,a hkvCd o,vadnd tv,a'hi jowwd hkvCd o,vadnd tj,,gjhdd;

photovoltaiec in iran biggest solar company in iran import solar equipment to iran sunan solar