loading
اخبار و مقالات

نگاهی به آیلندینگ (Islanding)

نگاهی به جزیره ای شدن در نیروگاه خورشیدی

 

آیلندینگ (Islanding) و یا همان جزیره ای شدن ، یک وضعیت بحرانی و ناامن است که در آن یک نیروگاه برق متصل به شبکه برق سراسری ، مانند یک سیستم خورشیدی آنگرید ، همچنان که شبکه قطع و یا تکنسین ها روی خط مشغول تعمیرات هستند ، عملیات تزریق برق به شبکه را انجام میدهد.

قبل از ورود به مبحث جزیره ای شدن و یا همان آیلندینگ نگاهی به مفهوم تولید پراکنده (Distributed Generation) بیندازیم :

تولید پراکنده به نیروگاه های تولید برقی گفته می شود که در جاهای مختلف و نزدیک به مصرف کننده ها به منظور کمک به شبکه برق سراسری و کمک به تولید توان راکتیو در شبکه ، احداث گردیده اند  . (البته هدف کلی از دید سرمایه گذار ممکن است صرفا معطوف به تولید درآمد باشد .) . این نیروگاهها ممکن است به شکل های مختلفی همچون : نیروگاه های خورشیدی ، نیروگاه های بادی ، نیروگاه های زمین گرمایی و ... در مقیاس های کوچک و بزرگ در هر جایی که شبکه برق اجازه دهد ، احداث شوند .

با فراهم شدن زیر ساخت های لازم برای شکل گیری نیروگاه های تولید پراکنده ، مشکل آیلندینگ نیز ایجاد گردید. این شرایطی است که در آن یک تولید پراکنده مانند نیروگاه خورشیدی یا توربین بادی به تولید برق و تغذیه شبکه ادامه می دهد ، حتی اگر برق شبکه قطع شده باشد.

خطرات آیلندینگ :

همانطور که اشاره شد ، آیلندینگ ، تکنسین های  برق را در معرض خطرهای جدی ناشی از شوک و سوختگی قرار می دهد ، که ممکن است تصور کنند با قطع شدن برق ، برق دیگر وجود ندارد ، اما شبکه ممکن است به دلیل تولید نیروگاه های تولید پراکنده  همچنان برق داشته باشد.

علاوه بر خطرات مهمی که آیلندینگ برای جان افراد در پست های توزیع برق و با تکنسین های تعمیرات شبکه ، ایجاد میکند ، مشکلات بیشتری نیز بواسطه جزیره ای شدن رخ میدهد . این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد :

  • صدمه جدی به تاسیسات کارخانه ها و همچنین لوازم خانگی که در اثر ایجاد دو طرفه شدن الکتریسیته ، وارد می گردد . اکثر لوازم خانگی به نوسانات برق بسیار حساس هستند ، از این رو پیشنهاد میشود که برای تمامی تجهیزات برقی منزل ، وسایل محافظتی فراهم گردد .
  • صدمه به اینورتر های نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه از دیگر مشکلاتی است که آیلندینگ ایجاد میکند . آیلندینگ می تواند در عملکرد اینورترها مشکل ایجاد کند و حتی منجر به خرابی آنها گردد . خرابی اینورتر ها در نیروگاه های بزرگ خورشیدی هزینه های زیادی را به سرمایه گذار تحمیل می نماید .

اقدام جلوگیری از وقوع جزیره ای شدن و یا آیلندیگ را آنتی آیلندینگ (Anti - Islanding) می نامیم .

 

اقدامات لازم برای اجرای آنتی آیلندیگ (Anti-Islanding)

معمولا دو راه کار کلی برای محافظت از حالت جزیره ای در نیروگاه تولید پراکنده مورد بحث است :

روش اکتیو (Active Anti islanding) : که در این روش با قراردادن تجهیزاتی در قسمت خروجی نیروگاه ، بطور دائم سیگنال هایی از سمت شبکه برق دریافت میشود . هر لحظه که این سیگنالها نشان از قطع شبکه داشتند ، اینورتر نیروگاه نیز در حالت خاموش قرار میگیرد و به محض وصل مجدد شبکه اینورتر کار خود را مجدداً شروع می نماید . البته با گسترش فناوری های ساخت اینورتر ، این ویژگی در بسیاری از اینورترها تعبیه گردیده است . 

روش پسیو(Passive Anti Islanding) : که سریع ترین و کم هزینه ترین روش محسوب میگردد ، به استفاده از تجهیزات محافظتی در مقابل افت ولتاژ یا جریان و یا فرکانس میپردازد . با استفاده از این تجهیزات محافظتی هر زمان که شاخص های برق شبکه افت کند ، نیروگاه در حالت خاموش قرار می گیرد .

 

با توجه به عمده خطر آیلندینگ برای جان افراد ، توصیه می شود که همه تجهیزات استفاده شده در نیروگاه های تولید پراکنده (DG) ، به تابلوهای حفاظتی آیلندیگ متصل و یا مجهز باشند.

 

در ادامه ویژگی های یکی از تجهیزات آنتی آیلندینگ اکتیو را بررسی می کنیم .

آنتی آیلندینگ مدل CM-UFD.M33 ساخت برند ABB از جمله تجهیزات با کیفیت و قابل اطمینانی است که می توان آن را برای یک نیروگاه خورشیدی و یا تولید پراکنده بکار گرفت . از جمله ویژگی های این محصول می توان به :

 مانیتورینگ ولتاژ و فرکانس در شبکه های تک و سه فاز (سیستم های  2 سیم ، 3 سیم یا 4 سیم AC).


 ولتاژ بیش از حد بالا و ولتاژ بیش از حد پایین ، حدودا هر ده دقیقه مقدار ولتاژ ، جریان و فرکانس پایش می شود.


 تنظیمات دو مرحله ای برای حد بالای ولتاژ و حد پایین آن و همچنین حد بالا و یا پایین فرکانس


 ROCOF (میزان تغییر فرکانس) برای نظارت (و قابلیت تشخیص تغییر بردار) قابل تنظیم است


تشخیص نول قطع شده


 تنظیمات پیش فرض طبق استانداردهای مهندسی برق انگلستان : G59 / 3 و G83 / 2


 اندازه گیری اصولی RMS واقعی

 

 تمام مقادیر قابل تنظیم هستند


 حافظه خطا تا 99 ورودی (شامل علت خطا ، مقدار اندازه گیری شده ، ثبت زمان نسبی)


 حفاظت از تنظیم رمز عبور


 3 ورودی کنترل ، (به عنوان مثال برای بازخورد سیگنال)

 
 نمایشگر LCD چند خطه ، با نور پس زمینه

 

شرکت انرژی خورشیدی سانان سولار فعال در عرضه و پخش تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سراسر کشور و همچنین تامین برق ویلاها و مزارع خورشیدی و وارد کننده تجهیزات نیروگاه های سولار آفگرید و آنگرید فتوولتاییک در تهران قم بوکان تبریز اراک بندر عباس ارومیه کرج طالقان محلات خمین معادن سنگ نیمور

تجهیزات حفاظتی مربوط به دی جی DG s,ghv hkvCd انرژی خورشیدی پیشگامان ارتباط