loading
اخبار و مقالات

انرژی خورشیدی و قطعی برق

راهکارهای استفاده از انرژی خورشیدی  در زمان قطعی برق

 

انرژی خورشیدی چگونه به کمک قطعی برق می آید ؟
 

در بهار و تابستان و با شروع فصل گرما ، تجهیزات سرمایشی هم به کار می افتند و این امر باعث بالا رفتن مصرف برق در کشور می گردد . از این رو اگر دولت منابع کافی تولید انرژی را پیش بینی نکرده باشد ، شبکه برق سراسری جوابگوی نیاز مشترکین برق نخواهد بود و ما شاهد قطع برق خواهیم بود . البته در این حین با رشد دستگاه های استخراج رمز دیجیتال مانند بیت کوین ، اتریوم و غیره ، رکورد بی سابقه ای در مصرف انرژی الکتریکی زده شد . در هر صورت نبود برق می تواند خسارات زیادی به جامعه مخصوصا بخش درمان و بیمارستان ها وارد کند و جان افراد در خطر بیافتد . پیشنهاد اولیه ما بهینه سازی مصرف است ولی شاید این جمله تبدیل به یک شعار کلیشه ای شده باشد و خیلی از موارد مصرف برق اجتناب ناپذیر هستند پس به دنبال راهکاری در انرژی خورشیدی هستیم . با ما در ادامه همراه باشید .


انرژی خورشیدی می تواند به قطعی برق کمک کند ؟
این سوالی است که این روزها زیاد از ما پرسیده می شود و جواب ما یک جمله کوتاه است : بله! به راحتی . 
در ابتدا بگذارید خیال شما را در رابطه با استفاده انرژی خورشیدی برای برق اضطراری و یا برق پشتیبان راحت کنیم : در مقایسه با هزینه های برق شبکه سراسری این کار توجیه اقتصادی ندارد مگر اینکه توان پایینی را از سیستم خورشیدی بخواهید . مثلا شخصی می خواهد انرژی الکتریسیته کارخانه صنعتی خود را برای دو ساعتی که برق ندارد با انرژی خورشیدی تامین نماید . از آنجا که معمولا جریان های مصرفی در کارخانجات صنعتی و بزرگ بصورت سه فاز و با جریان های خیلی بالا هستند برای همین دو ساعت ممکن است هزینه ای بالغ بر 500 میلیون تومان به کارخانه دار تحمیل شود . اما در جاهایی همچون منازل مسکونی ، مغازه ها و از این قبیل که مصارف نسبتا پایینی دارند حداقل هزینه برای یک سیستم خورشیدی برق اضطراری و یا همان برق پشتیبان 25 میلیون تومان است .

 

بررسی راهکارها


همانطور که در مقالات قبلی هم به آن اشاره شده نیروگاه های خورشیدی به دو نوع آفگرید (جدا از شبکه) (OffGrid)  و آنگرید (متصل به شبکه) (OnGrid) تقسیم می گردد  . در نوع اول که آفگرید (یا Standalone) می باشد ، باتری جزء لاینفک و جدا نشدنی محسوب می گردد و برای استفاده از این نوع نیروگاه ، بایستی توان مصرفی الکتریکی به انضمام ساعت های مورد استفاده لحاظ گردد . از دستگاه های منصوب به اینورترشارژر و یا همان سانورتر ها می تواند برای جاهایی که می خواهند از برق خورشیدی به عنوان برق اضطراری و یا پشتیبان استفاده کنند ، می توان بهره جست . بدین شکل که انرژی مورد نیاز در باتری ذخیره می گردد تا در صورت اضطرار بتوان از این انرژی استفاده کرد . منبع تولید انرژی می تواند پنل خورشیدی و یا برق شهری باشد . البته سانورترها و یا اینورتر شارژرها برای کم کردن هزینه های برق نیز بکار گرفته می شوند چرا که معمولا این نوع از تجهیزات انرژی خورشیدی دارای قابلیت برنامه ریزی برای اولویت بندی تامین انرژی از پنل خورشیدی و یا برق شهری هستند . به طور مثال ما می توانیم اولویت تامین برق مصارف برقی خود را بر روی پنل خورشیدی تنظیم نماییم و در صورتیکه پنل خورشیدی نتواند انرژی لازم را فراهم کند ، برق شهری وارد مدار می گردد . در ذیل بخشی از ویژگی های اینورتر شارژر برند ولترونیک پاور(VoltronicPower) را بررسی می کنیم :


سری KS  :

  • اینورتر تمام سینوسی با اعوجاج هارمونیکی کمتر از 3 درصد و فرکانس 50 هرتز
  • دارای پاور فکتور 1
  • قابلیت تنظیم ولتاژ ورودی برای وسایل خانگی و یا تجهیزات دیگر
  • قابلیت تنظیم جریان شارژ بر طبق کاربرد
  • قابلیت تنظیم اولویت بندی جریان مصرفی و یا جریان شارژ از منابع انرژی خورشیدی و یا برق کمکی
  • قابلیت اتصال به ژنراتور و یا موتور برق
  • قابلیت پارالل کردن و موازی نمودن چندین دستگاه در مدل های 4 کاوا و 5 کاوا به منظور رسیدن به توان بالاتر و یا داشتن برق سه فاز
  • داشتن مرحله اکولایز برای طول عمر بهتر باتری مخصوصا باتری های فلودد(Flooded) و یا باتری های اتومبیل
  • شارژ کنترلر PWM  (در سری MKS از شارژکنترلر MPPT  استفاده می شود)

 

برای درک بهتر کارایی اینورتر شارژر به تصاویر زیر نگاه کنید :

 

شاید اینورتر شارژر و یا همان سانورتر ، گزینه مناسبی برای افرادی باشد که میخواهند از انرژی خورشیدی برای برق پشتیبان استفاده نمایند .


بهترین راهکار از نظر ما برای پوشش دادن دغدغه قطعی برق در استفاده از انرژی خورشیدی ، استفاده از نیروگاه خورشیدی ترکیبی و یا هایبرید(Hybrid) باشد . یعنی در زمان هایی که برق شهر متصل است نیروگاه خورشیدی برق را به شبکه تزریق کند (بفروشد) و در زمانیکه شبکه برق سراسری قطع می شود از نیروگاه خورشیدی برای تامین نیاز خود مصرف کننده ها استفاده کند . در این صورت خود مشتری علاوه بر اینکه درآمد حاصل از فروش برق عایدش می گردد ، دیگر نگران نبود برق در طی روز نیست . البته یکی از معایب پیش روی این قضیه این است که قیمت تمام شده این نیروگاه نسبتا بالا تمام میشود . در حالیکه درآمد این چنین نیروگاهی با نیروگاه صرفا متصل به شبکه یک مقدار است با این تفاوت که مشتری برای داشتن برق پشتیبان هزینه بیشتری را پرداخت میکند . از جمله تجهیزاتی که  برای نیروگاه های خورشیدی هایبریدی استفاده می شود می توان به مدل SPH برند گرووات(Growatt) ساخت چین ، و از آن بهتر میتوان به مدل HYBRID bluePlanet برند کاکو (KACO new energy) و نمونه هایی از برند اس ام ای (SMA) که هر دو ساخت کشور آلمان هستند ، نام برد . در هر  مدل باتری منبع انرژی الکتریسیته پشتیبان می باشد .

 

راهکار دیگری که به عقیده خیلی از متخصصین انرژی های تجدید پذیر نیازمند فرهنگ سازی و تشویق مردم از سوی دولتمردان است ، احداث یک نیروگاه صرفا متصل به شبکه است . در این صورت فرض کنیم که یک دهم از مشترکین یک شهر با 5000 اشتراک خانگی برق سراسری ، اقدام به نصب نیروگاه های خورشیدی 5 کیلوواتی می نمایند . یعنی 500 نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی . اگر فرض را براین بگیریم که در بدترین شرایط فصول ما فقط 5 ساعت نور خورشید را داشته باشیم هر نیروگاه چیزی حدود 25 کیلووات برق تولید و به شبکه تزریق میکنند . در این شهر فرضی فقط در یک روز 12.500.000 وات انرژی الکتریکی تولید شده است . این خود بخش قابل توجهی از مصارف برقی یک شهر محسوب میگردد . و در این شرایط شاید اصلا نیازی به قطع برق از سوی شرکت توزیع برق نباشد . علاوه بر این با فرض اینکه یک نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی حدود 80 تا 85 میلیون تومان هزینه نصب داشته باشد ، می توان بطور میانگین تخمین زد این نیروگاه حدود 1.5 تا 2 میلیون تومان درآمد به جیب مشترک واریز گردد (در سال 1400)  . در سوی این قضیه نکته ای ارزشمندتر به چشم میخورد و آن هم این است که عمر مفید پنل های خورشیدی نزدیک به 30 سال است و اگر از برند های مطرح در خرید اینورتر استفاده شود میتوان به جرات گفت که هزینه های سرویس و نگهداری در این مقوله سرمایه گذاری صفر است .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

شرکت انرژی خورشیدی سانان سولار پیشرو در واردات و توزیع تجهیزات انرژی خورشیدی در ایران و یکی از بزرگترین پخش کنندگان در حوزه انرژی خورشیدی می باشد . تامین تجهیز آریا با آموزش رایگان سعی بر فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی بر عموم سازد . می توانید با خرید کالاهای با کیفیت از جمله شارژ کنترلر های ایپی اور و اینورترهای کارسپا و ولترونیک پاور و پنل های خورشیدی و پیل های خورشیدی و صفحه خورشیدی برند شینسانگ تجربه خوشایندی را از انرژی خورشیدی در ذهن خود به جا گذارید . 

SUNAN co . , one of big distributor in IRAN . importing EPEVER CARSPA KACO SMA