loading
اخبار و مقالات

قیمت پمپ های خورشیدی

بررسی پمپ های خورشیدی و همچنین قیمت های آن ها

  
قبل از پرداختن به مبحث استفاده از انرژی خورشیدی در بخش کشاورزی و یا همان پمپ های خورشیدی ، فرض را بر این میگیریم که مخاطب ما ، افرادی هستند که بدنبال خرید و استفاده از پمپ های خورشیدی و یا کسانی که مشتاق هستند اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنند ، می باشند -پس با این تفاسیر از پرداختن به تعریف الکتروموتورها و یا همان موتورهای الکتریکی صرفه نظر می نماییم و توضیحات ابتدایی را موکول می کنیم به مقالات بعدی  . شایان ذکر است که این مقاله توسط گروه انرژی خورشیدی شرکت سانان برای مخاطب کشاورز تهیه گردیده است . اما استفاده از انرژی خورشیدی برای پمپ های لجن کش ، آتشنشانی و یا فاضلابی نیز به راحتی با کلیات همین مقاله قابل اجرا می باشد . برای مشاوره ، خرید و یا پشتیبانی هر گونه نیروگاه خورشیدی می توانید با ما در تماس باشید.

09100031091

09120787397

پمپ خورشیدی چیست ؟
ساده ترین پاسخ برای این سوال را می توانیم اینگونه بیان کنیم که هر گاه انرژی تولیدی از سوی پنل و یا پنل های خورشیدی صرف راه اندازی یک الکتروموتور از نوع پمپ ، به منظور پمپاژ آب و یا مایعات دیگر و یا تخلیه فاضلاب  شود ، ما آن پمپ را پمپ خورشیدی می نامیم . پمپ های خورشیدی از نظر نوع جریان به دو دسته تقسیم بندی می گردند:
•    پمپ های با جریان مستقیم و یا همان DC
•    پمپ های با جریان متناوب و یا همان AC

 

پمپ های خورشیدی دی سی (DC)

در پمپ های دی سی( DC) همانطور که کاملا مشخص است ، وجود جریان مستقیم (Direct Current = DC) سبب روشن شدن و کار کردن پمپ می گردد .در واقع سازنده در ساختار پمپ از یک موتور دی سی برای به حرکت درآوردن پروانه و یا روتور ، استفاده نموده است . فارغ از اینکه این پمپ ها چه جریانی برای راه اندازی احتیاج دارند ، با ولتاژ های متفاوتی کار می کنند . این ولتاژ ها برای این گونه پمپ های خورشیدی ممکن است 12 ، 24 ، 36 ، 48 ، 72 و یا 96 ولت باشد . اولین مزیت این پمپ ها در همین ابتدا رخ نما می گردد و آن هم این است که به دلیل خروجی DC پنل های خورشیدی و همگام بودن این نوع جریان با جریان مصرفی DC در این گونه پمپ ها نیازی به استفاده از تجهیزات مبدل جریان و یا مبدل ولتاژ (اینورتر) نیست و گاهاً می توان مستقیما این پمپ های خورشیدی را به مثبت و منفی خروجی از پنل های خورشیدی متصل نمود و در طی روز عملیات آب کشی را انجام داد .در پمپ های دی سی نیز دو نوع متفاوت دیده می شود :

  • نوع دارای براش (جاروبک)
  • نوع براشلس (بدون جاروبک)

سولار پمپ های براش یا نوع دارای جاروبک که در عامیانه به ذغال (سولار پمپ ذغالی) نیز معروف هستند ، سرویس و نگهداری از شرایط استفاده آنها محسوب می گردد . این نوع از پمپ های خورشیدی دی سی که اگر چه در بعضی از موارد آنها ، می توانند عمق زیادی را برای پمپاژ پشتیبانی کنند، اما در طرف دیگر مقدار آبدهی بسیار کمی دارند.راندمان پایین و نیز طول عمر پایین آنها سبب می گردد که ما استفاده از این پمپ ها را به مشتریان عزیزی که تخصصی در حوزه کشاورزی فعال هستند ، پیشنهاد نکنیم .

تصویر زیر نمونه یک سولار پمپ دی سی براش را نمایش می دهد .

در سولار پمپ های براشلس یا نوع بدون جاروبک ، سازنده با حذف براش و یا همان ذغال ، دغدغه مصرف کننده را در رابطه با سرویس-نگهداری و خرابی جاروبک ،کم کرده است اما مشابه با مدل های دارای براش اینگونه از پمپ ها نیز دارای آبدهی بالایی که مناسب پروژه های کشاورزی باشند ، نیستند . از این نوع پمپ های خورشیدی معمولا در جاهایی که برای پر کردن مخزن آب و یا جاهایی که نیاز به دبی بالایی ندارند ، استفاده می کنیم . در طراحی نصب و راه اندازی این پمپ ها لازم است که صفحات خورشیدی به درستی انتخاب شوند . در بعضی از این نوع پمپ ها می توان با محاسبه باتری خانه مناسب ، استفاده در شب را نیز مهیا ساخت .شکل ظاهری پمپ های خورشیدی براشلس خیلی نزدیک به مدلهای زغالی می باشد پس معمولا از روی ظاهر پمپ نمی توان نوع دقیق آن را مشخص نمود اما معمولا پمپ های براشلس با کنترلر پمپ و یا برد دنبال کننده بیشترین توان (MPPT) به بازار عرضه می گردند. تصویر زیر نمونه یک پمپ خورشیدی با موتور براشلس دی سی می باشد.

پمپ های خورشیدی متناوب تکفاز و سه فاز (Solar pump AC single phase and 3 phase)


در پمپ های AC ، که در بازار ، انواع مختلف آنها را در تنوع های گوناگون مشاهده می کنیم ، با توجه به نا همگام بودن آنها با جریان تولیدی از سوی پنل خورشیدی که دی سی است ، نیاز به تجهیزات تبدیل جریان و ولتاژ خواهیم داشت . این تجهیزات مبدل که می توانند  انواع اینورتر پمپ و یا انواع درایو(VFD) باشند ، به سیستم ما کمک میکنند که با تولید برق خورشیدی ، پمپ هایی از توان بسیار پایین تا پمپ هایی را با توان بسیار بالا روشن کنیم . از مزایای این پمپ ها می توان به تعمیرات و خدمات پس از فروش بهتری نسبت به پمپ های DC  نام برد که می تواند گزینه مهمی نیز باشد ، یاد کرد . علاوه بر این ، با توجه به گوناگونی های زیادی که این پمپ ها دارند ، می توان بهترین پمپ را طبق نیاز برای کشاورزان و یا مصرف کننده ها انتخاب کرد .

این پمپ ها که جریان تکفاز و سه فاز دارند با ولتاژ های کاری 220 ولت AC در تکفاز و با ولتاژ 380 ولت AC  در سه فاز کار میکنند . نوع سه فاز که معمولا کشاورزان با آنها بیشتر سر و کار دارند ، پیشنهاد ما نیز برای مشتریان می باشد . قیمت راه اندازی این گونه از پمپ ها به نسبت پمپ های DC  بالاتر است اما با توجه به طول عمر بیشتر و نیز خرابی های کمتر در این گونه از موتورهای الکتریکی ، همواره پیشنهاد ما به مشتریان عزیز بوده است . از نمونه برندهای داخلی پمپ های آب می توان به پمپیران و از نمونه های خارجی تولید کننده پمپ می توان به برندهای لئو (Leo) ، ابارا (Ebara) ، داب(DAB) اشاره نمود که ما معمولا در پروژه های پمپ های خورشیدی از این سه برند خارجی استفاده می نماییم. تصویر زیر نمونه یک شناور از برند لئو را نشان می دهد .


قیمت پمپ خورشیدی 
اولین مسئله برای فروش یک پمپ خورشیدی برای یک شرکت خدمات دهنده انرژی خورشیدی ، اطلاع از نیاز کشاورز و یا مصرف کننده است . طراح باید اطلاعات کاملی از پروژه پمپاژ آب داشته باشد و با توجه به شرایط محیطی ، هم بهترین گزینه پمپ را به مشتری پیشنهاد دهد و هم بهترین مورد از نوع پنل خورشیدی را .


در قدم اول ، مهمترین فاکتور طراحی ، دانستن طراح از عمق چاه و یا همان هد است . این هد با افزایش طول لوله در راستای افقی نیز بیشتر خواهد شد.در قدم بعدی دانستن مقدار آب مورد نیاز مصرفی و یا همان دبی می باشد . این که آب و یا هرگونه مایعات پمپاژی باید چند لیتر در دقیقه و یا چند متر مکعب در ساعت استخراج شود نیز بسیار در قیمت تمام شده تاثیر گذار است .پیشنهاد ما همواره برای مشتریان عزیز این است که آب پمپاژ شده در مخزن و یا استخر تخلیه گردد و بعد از آن برای تامین نیاز به مصرف رسد .موقعیت جغرافیایی محل مورد نظر هم می تواند در قیمت موثر باشد ، به عنوان مثال:نوع پنل خورشیدی ای که قرار است برای چاه های کشاورزی که در مناطق گرمسیری قرار است استفاده شود با نوع پنل خورشیدی ای که می خواهیم برای راه اندازی مناطق شمالی و یا کوهستانی استفاده کنیم به مراتب دارای تغییرات است و می تواند قیمت را متفاوت سازد . دیگر پارامتر مهم در تعیین قیمت یک پکیج پمپ خورشیدی ، ساعات استفاده پمپ در یک دوره شبانه روز می باشد . به صورت پیش فرض ما طراحی یک پمپ خورشیدی را به گونه ای انجام می دهیم که یک پمپ بتواند در طی روز و از طلوع صبح تا غروب خورشیدی عملیات پمپاژ را انجام دهد . این که مشتری به گزینه پشتیبانی در روزهای ابری فکر کند یا خیر نیز می تواند قیمت را دست خوش تغییرات کند . در مورد سولار پمپ های براش و یا براشلس معمولا سیستم کامل این گونه از پمپ ها از 25 میلیون تومان (اسفند 1401) تا 130 میلیون تومان متغیر است . 


برای درک بهتر از قیمت های پکیج های خورشیدی چند نمونه پکیج خورشیدی  را که هم اکنون نیز قابل عرضه به مشتریان است را در ذیل مثال می زنیم :


پکیج نیروگاه خورشیدی سانان سولار مدل SUN66-P (پکیج ویلای خورشیدی همراه با پمپ فوق کم مصرف تکفاز)
نوع پمپ : کفکش 1 اینچ
جنس پروانه : برنج
جنس بدنه پمپ : چدن و استیل
ساخت چین و دارای استاندارد های روز دنیا
حداکثر هد : 42 متر
حداکثر دبی : 33 لیتر در دقیقه (حدود 2 متر مکعب در ساعت)
ولتاژ ورودی : 220 ولت تکفاز
کیفیت پنل خورشیدی : GRADE A
فضای مورد نیاز پنل خورشیدی : 5 متر مربع
باتری : دارد – از نوع ژل دیپ سایکل درجه 1
نوع شارژر : MPPT  دارای نمایشگر
نوع مبدل AC  : از نوع ترانسی تمام سینوسی 50 هرتز (دقیقا مطابق برق شهر) – دارای تحمل جریان های راه انداز
قابلیت استفاده برای روشن نمودن تجهیزات خانگی دیگر همچون یخچال ، روشنایی ، تلویزیون و ... : دارد
قابلیت استفاده در شب : دارد
تابلو حفاظتی AC  و DC  : دارد
ساعات استفاده پمپ در یک دوره شبانه روز : حداکثر 24 ساعت دائم کار
گارانتی و خدمات پس از فروش : دارد (گارانتی دو سال برای پمپ – 5 سال برای پنل های خورشیدی(گارانتی هات اسپات ، با گارانتی راندمان که 25 سال است متفاوت است) – 1 سال برای تجهیزات الکتریکال)
مناسب برای استفاده در : ویلاها ، باغ و باغچه های بدون برق – کشاورزی – سیستم های برق اضطراری – معادن و ...
قیمت با نصب و راه اندازی (اسفند 1401) : 113.400.000 تومان

 

خب همانطور که  مشاهده می نمایید از این سیستم علاوه بر اینکه می توان به تنهایی برای استفاده پمپ در اماکن فاقد برق استفاده نمود ، می توان اذعان کرد که راهگشای تامین نیاز های الکتریکی یک خانه بدون برق نیز می باشد . مشتریان عزیز می توانند علاوه بر استفاده از سیستم پمپاژ ، از این نیروگاه خورشیدی برای استفاده تجهیزات دیگری همچون یخچال و یا تجهیزات خانگی دیگر نیز بهره جویند.
 

پکیج پمپ خورشیدی سانان مدل SUN-Sub4/10-0.75 
نوع پمپ : شناور 1 و یک چهارم اینچ
جنس بدنه : استیل
حداکثر هد : 73 متر نامی
حداکثر دبی : 6 متر مکعب در ساعت
حداکثر غوطه وری پمپ : 35 متر
حداکثر دمای مایع : 35+ درجه سانتی گراد
ساخت چین و 2 سال گارانتی طلائی
ولتاژ ورودی : 220 ولت تکفاز و یا مدل های 380 ولت سه فاز
کیفیت پنل خورشیدی : Grade A
حداکثر فضای مورد نیاز برای پنل خورشیدی : 10 متر مربع
قابلیت اتصال به باتری : ندارد
قابلیت اتصال به برق ژنراتور و یا برق شبکه به منظور منبع کمکی : دارد
تکنولوژی انتقال انرژی از پنل : MPPT  با راندمان بالای 99 درصد
دارای سیستم پایش و مانیتورینگ و همچنین سیستم کنترل هوشمند از راه دور
ساعات استفاده : طلوع صبح تا غروب خورشید
قابلیت استفاده در کنار تجهیزات برقی دیگر همچون وسایل خانگی برقی : ندارد (به استثناء موتور های الکتریکی سازگاز با سیستم)
مناسب برای : چاه های کشاورزی و یا قنات ها و رودخانه ها – سیستم آبرسانی خورشیدی برای باغات – پر کردن استخر طی روز – سیستم آبدهی تحت فشار خورشیدی
دارای گارانتی و خدمات پس از فروش
قیمت مصرف کننده با نصب و راه اندازی (اسفند 1401) : 98.000.000 تومان (98 میلیون تومان)


در این پکیج بسته به انتخاب مشتری ، شناور هم می تواند تکفاز باشد و هم سه فاز ، هیچ تفاوتی در قیمت نهایی ندارد . از آنجایی که سیستم آبیاری در کشاورزی معمولا در تابستان انجام می شود ، برای استفاده مشتری در فصول سرد سال و یا مناطق شمالی با روزهای ابری بیشتر نسبت به مناطق مرکزی و جنوبی ایران ، قیمت فروش این پکیج خورشیدی می تواند تا 15 میلیون تومان افزایش پیدا کند .


پکیج پمپ خورشیدی SUN-PRO FL (مناسب استفاده برای هرگونه پمپ با توان 25 اسب و یا 18.5 کیلووات)
حداکثر فضای مورد نیاز برای پنل های خورشیدی : حداکثر 200 متر مربع
ولتاژ کاری : سه فاز 380 ولت با فرکانس 50 یا 60 هرتز
پمپ مورد استفاده : بسته به مقدار دبی مورد نیاز و هد تعیین می گردد 
حداکثر هد پمپ : 384 متر (مقادیر با تغییر پمپ مورد نیاز مشتری تغییر می کند) 
حداکثر هد : 115 متر مکعب در ساعت (مقادیر با تغییر پمپ مورد نیاز مشتری تغییر می کند )
نوع پمپ : ترجیحاً شناور های 3 یا 4 و یا 5 اینچ
گارانتی و خدمات پس از فروش : دارد
قابلیت اتصال به باتری: ندارد
قابلیت اتصال به ژنراتور و یا برق شهری به عنوان منبع کمکی : دارد
درجه حفاظتی تابلو برق و تجهیزات الکتریکال : IP65
تکنولوژی انتقال توان از پنل خورشیدی به مصرف کننده : MPPT با راندمان بالای 99 درصد
قابلیت مانیتورینگ و پایش و همچنین سیستم کنترل هوشمند از راه دور
مناسب برای : چاه های عمیق کشاورزی – مصارفی که به آب کشی زیاد و یا ارتفاع بالا نیاز دارند – آبیاری تحت فشار و بارانی با انرژی خورشیدی-آبیاری باغات و یا زمین های کشاورزی غرقابی و...
قیمت برای مصرف کننده بدون احتساب قیمت شناور : 830.000.000 تومان (830 میلیون تومان)
شروع قیمت شناور های استیل 25 اسب (18.5 کیلووات) از برند های معتبر و روز دنیا : 60.000.000 (60 میلیون تومان)

این پکیج یکی از قدرتمند ترین پکیج های طراحی شده توسط گروه انرژی خورشیدی سانان می باشد که برای افرادی که به دنبال مقدار آبکشی بالا در کنار هد زیاد هستند ، پیشنهاد می شود . بررسی توجیه اقتصادی پروژه های قابل اجرا یا این سیستم توسط شرکت انرژی خورشیدی سانان تهیه می گردد . از این رو می توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

همانطور که ملاحظه می کنید ، پکیج های سیستم های خورشیدی سه فاز و تک فازی که مناسب پمپاژ و چاه های خانگی و کشاورزی می باشند از قیمت حدودی 70 میلیون تومان شروع می شوند و می توانند قیمت هایی حدود 1 میلیارد تومان هم داشته باشند  . از آنجایی که عمر مفید پنل های خورشیدی نزدیک به 30 تا 40 سال تخمین زده می شوند و در این مدت دارای گارانتی راندمان 25 تا 30 سال هستند می توان گفت که این گونه از سیستم ها در مقایسه با دیزل ژنراتور ها و موتورهای برق گازوئیلی و بنرینی ، دارای توجیه اقتصادی بیشتری می باشند ، چرا که سیستم های خورشیدی علاوه بر داشتن مزایای زیست محیطی ، نیازی به تامین ماده سوختی مانند گازوئیل و یا بنزین برای تولید برق تخواهند داشت . فارغ از این حیث ، سیستم های فتوولتاییک کشاورزی بدون سرو صدا و همچنین بدون تعمیر و نگه داری هستند و کاملا مشابه سیستم برق شبکه سراسری در طی روز عمل می نمایند . 

 

 

 

 

 

 

 

شرکت انرژی خورشیدی سانان وارد کننده و توزیع کننده تجهیزات انرژی خورشیدی و فتوولتاییک در شهرهای قم اراک تهران مشهد ساری گنبد گرگان بوشهر بندرعباس زاهدان محلات خمین دلیجان نیمور همدان ایلام کرمانشاه تبریز سلماس ارومیه مراغه و.. می باشد . این شرکت با مشاوره و نصب و راه اندازی انواع پمپ خورشیدی برای کشاورزان و معادن و بخش بیمارستانی و آتشنشانی سهم بسزایی در احداث پمپ سولار سه فاز دارد . تجهیزات این شرکت همه دارای استاندارهای روز اروپا و از برندهای ایپی اور EpEver کارسپا carspa گرووات growatt اس ام ای Sma کاکو kaco new energy اسدا آی زولا سولار شینسانگ لانگی و ای ای سولار در توان 10 و 20 30 50 80 100 120 150 180 200 220 280 330 455 550 275 وات به فروش می رسد

the sale agency epever in iran distributor photovoltaic equpments in iran gheymat panel khorshidi solar pump niroogah khorshidi foroosh solar