loading
اخبار و مقالات

آبگرمکن خورشیدی و گرمایش محیطی

بررسی گرمایش محیطی توسط آبگرمکن های خورشیدی

برای کسانی که در حوزه انرژی خورشیدی بلاخص سیستم های جدا از شبکه و آفگرید فعالیت دارند ، گرمایش محیطی یک چالش محسوب میگردد چرا که گرم کردن محیط ویلا و یا اماکن فاقد برق شهری توسط نیروگاه خورشیدی یک پروسه بسیار هزینه بردار است و ممکن است این گونه پروژه ها برای کارفرما و یا مشتری توجیه اقتصادی مطلوبی نداشته باشد . دلیل این هم واضح است چرا که تجهیزات گرمایشی معمولا دارای توان مصرفی بسیار بالایی هستند .

مثلا یک بخاری برقی ساده و یا یک کرسی برقی می تواند جریان مداومی نزدیک به 10 آمپر داشته باشد و این مصرف کننده حتی در جاهایی که برق شهری در دسترس نیز می باشد یک مصرف کننده الکتریکی پر مصرف تلقی می شود .

حال اگر خوشبینانه فکر کنیم که پروژه مورد نظر ما دسترسی به گاز شهری دارد که چالشی پیش روی ما نیست اما نداشتن گاز شهری و استفاده از کپسول های گاز مایع نیز می تواند مشکلات خاص خود را به همراه داشته باشد . شارژ کردن مداوم این قبیل کپسول ها و هزینه های مربوط به حمل و نقل آنها ، اگر چه از سیستم های برقی بسیار بسیار کمتر است اما می تواند سختی مربوط به خود را به دنبال داشته باشد . راهکار کپسول های بزرگتر و مرکزی نیز می تواند گزینه خوبی باشد اما هزینه اولیه و خطرات مربوط به آتش سوزی آنها از مخاطرات این گونه روش می باشد.

 

پیشنهاد ما چیست ؟

استفاده از آبگرمکن های خورشیدی راهکاری است که ما به مشتریان عزیز پیشنهاد مینماییم . در این حالت آبگرمکن های خورشیدی آب را تا 60 درجه و حتی بالاتر گرم مینمایند و این آب با چرخه در محیط هم آب مصرفی را تامین میکند و هم می تواند گرمایش محیطی را بهمراه داشته باشد . در این طرح پیشنهادی معایب و مزایایی وجود دارد که به اختصار در ذیل به آنها اشاره میکنیم .

در ابتدا مزایا را بررسی کنیم :

  • آبگرمکن خورشیدی طول عمر بالایی دارد که با نگهداری مناسب از مخزن و سازه آنها می توان حدود 30 سال و بیشتر روی آنها حساب کرد. از طرفی در صورت استفاده از مدل های کلکتوری پر فشار حتی با شکسته شدن تعدادی از کلکتور ها ، آبگرمکن عملیات گرمایش آب را به درستی انجام می دهد . 
  • آبگرمکن های با برند مطرحی همچون جیادل (JIADELE)، قابلیت اتصال به هیتر های برقی را نیز دارند که با استفاده از یک ترموستات می توان بصورت خودکار از این هیتر های برقی کم مصرف بهره جست.این امکان نگرانی های مصرف کننده را در روزهای زمستان و شب ها کم میکند . 
  • نصب و راه اندازی آبگرمکن های خورشیدی بسیار ساده است . یک ورودی آب سرد و در قسمت دیگر یک خروجی آب گرم دارد که با کمک از یک تاسیسات کار می توان براحتی آن را نصب نمود . 

 

  • آبگرمکن های خورشیدی این قابلیت را دارند که حتی در روزهای ابری و در هنگام زمستان آب بالای 50 درجه را گرمایش نمایند .
  • آبگرمکن های خورشیدی از انتشار گازهای گلخانه ای جلوگیری می کنند چون نیازی به سوزاندن سوحت های فسیلی در این روش ندارند .

 

و اما گریزی هم بزنیم به گوشه ای از معایب آنها :

  • فضای قابل توجه ای نیاز دارند . 
  • در صورت نبود مخزن ایزوله کمکی ، تنها در طی روز آب گرم در دسترس است . 

 

اما برای ساخت یک سیستم گرمایشی از طریق آبگرمکن های خورشیدی به چه تجهیزاتی نیاز خواهید داشت :

در ابتدا که آبگرمکن با مخزن متناسب با مصرف آب بایستی تهیه گردد . شرکت سانان با عرضه آبگرمکن های خورشیدی با کیفیت برند Jiadele می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب صحیح برای مشتریان عزیز باشد .

آبگرمکن ها با ظرفیت های متناوت در بازار موجود هستند . این ظرفیت ها با ظرفیت مخزن آبگرمکن خوانده می شوند . به این صورت که زمانی می گوییم یک آبگرمکن 150 لیتری یعنی ظرفیت حداکثری مخزن آبگرمکن به منظور گرمایش در ساعت 150 لیتر است . ظرفیت های 180 و 200 و 240 و 300 لیتری از ظرفیت های محبوب پروژه ها هستند . 

پس از انتخاب صحیح آبگرمکن بایستی اهداف استفاده از آب گرم تولیدی مشخص شود که به آن منظور نصب شود . اگر صرفا به دنبال استفاده از آبگرم برای استحمام و یا دست شویی هستید میتوانید با قرار دادن آبگرمکن خورشیدی پایین تر از سطح مخزن آب اصلی و بالاتر از سطح حمام و سرویس بهداشتی فشار مورد نیاز را بدون هیچ وسیله اضافی دیگری تامین نمایید .

اما اگر این جا نمایی برای شما مقدور نیست باید از یک بوستر پمپ به منظور تامین فشار قبل و بعد آبگرمکن بهره بجویید  . این بوستر پمپ باید مشخصاتی داشته باشد که علاوه بر مصرف الکتریکی پایین ، به آبگرمکن و لوله ها فشار زیادی تحمیل نکند . در این مورد نیز می توانید روی ما حساب باز کنید و با شماره های 09100031091 و 09120787397 تماس بگیرید . 

بعد از این مرحله فقط کافیست آب گرم خروجی به ورودی آب گرم ساختمان متصل شود . دقت کنید که این توضیح صرفا به منظور تامین آب در طی روز و مصارف استحمام و توالت می باشد . 

 

اگر قصد شما استفاده از آبگرمکن به منظور گرمایش ویلا ، خانه ، استخر و یا از قبیل می باشد ، به اندازه مورد ذکر شده در بالا ساده نیست . 

طراحی ترمودینامیک سیستم مورد نیاز در ابتدا باید صورت پذیرد . سپس بایستی از سیستم های گرمایش متداول که معمولا پکیج های برقی و گاز مایع هستند ، کمک گرفت . این کمک گرفتن به منظور تامین آب گرم در شب می باشد . در قدم بعدی انتخاب پمپ ها و اتوماتیک های مناسب هست که باید به درستی انتخاب شوند . استفاده از ترموستات های محیطی و شیر برقی می تواند راحتی استفاده از آبگرمکن خورشیدی را دو چندان سازد . این گونه سیستم ها حتی برای گرمایش استخر ها ی داخل شهری و همچنین ساختمان ها نیز قابل استفاده است اما با ارزان بودن تعرفه های گاز شهری در ایران شاید افراد تمایل کمتری نسبت به استفاده از این انرژی پاک و تجدید پذیر داشته باشند .

 

 

برای مشاوره ، خرید و یا نصب و راه اندازی هر گونه آبگرمکن خورشیدی می توانید با ما تماس بگیرید .

 

آبگرمکن خورشیدی طول عمر بالایی دارد که با نگهداری مناسب از مخزن و سازه آنها می توان حدود 30 سال و بیشتر روی آنها حساب کرد.

 

چرخه آب گرم تولیدی توسط آبگرمکن خورشیدی می تواند توسط یک پکیج برقی صورت پذیرد که این روش گرمای محیطی را توسط شوفاژ مهیا می سازد.

 

در جاهایی دیگر می توان از آبگرمکن های خورشیدی برای گرمایش مورد نیاز چیلرهای جذبی نیز بهره جست که البته این طرح یک طرح در دسترس اقدام از سمت شرکت ها تحقیق و توسعه در حال بررسی می باشد.

 

 

 

 

واتر هیتر های خورشیدی و سولار انرژی می توانند برای هیت کردن آب مصرفی توالت و سرویس بهداشتی در معادن و اتاق های کارگری نیز به کار بده شوند و از فتوولتاییک می توان انرژی رایگان و مجانی برای گرم نمودن آب مصرفی را داشت . برند جیادله از جمله برندهای watter heater های ایران است که شرکت سانان سولار با عرضه و فروش این آبگرمکن ها خط مشی خود را در توجه ب کیفیت نشان می دهد . آماده سرویس نیروگاه های خورشیدی در تهران قم اراک همدان محلات خمین دلیجان مشهد شیراز اصفهان زاهدان بجنورد بیرجند آمل بابل ساری قائمشهر و بومهن و رودهن سواد کوه گیلاوند دماوند و شهریار رباط کریم ری اردبیل تبریز ارومیه کرمانشاه و سنندج ایلام خوزستان عسلویه پتروشیمی شازند و گچساران بیدبلند