loading
اخبار و مقالات

یک مقدمه بر تجهیزات انرژی خورشیدی

در این مقاله گذری مختصر بر تجهیزات انرژی خورشیدی  داریم.

در این مقاله به بررسی اجمالی بر تجهیزات سیستم های خورشیدی می پردازیم . این گونه تجهیزات برای استفاده در سیستم های خورشیدی که  تولید الکتریسیته از انرژی خورشیدی صورت می پذیرد ، کاربرد دارند.

سیستم های فتوولتاییک(PHOTOVOLTAIC)(اختصاراً PV) ، به سیستم هایی گفته می شود که بوسیله انرژی دریافتی از خورشید ، انرژی الکتریکی مورد نیاز را فراهم کنند . 

آن ها در اندازه های بسیار متفاوتی دیده می شوند ، و می توانند در توان های  خیلی کوچک در حد چند وات(W) و یا در مقیاس های خیلی بزرگ نیروگاهی که تولید کننده دهها مگاوات (MW)و یا بیشتر هستند ، طراحی گردند .

اصلی ترین قعطه همه ی سیستم های فتوولتاییک سلول خورشیدی (Cell) است که با کنار هم چیدن آنها یک صفحه خورشیدی که با اسامی همچون سولار پنل(Solar panel) یا Module شناخته می شوند ، در توان های مختلف تولید می گردند.این صفحات می توانند به تنهایی ،و یا آرایه ای از صفحات خورشیدی باشند که در زمان تابش نور خورشید بر روی آنها ، جریان الکتریکی مستقیم (DC) تولید کنند . صفحات خورشیدی در دو نوع مونو کریستال(MONO Crustalline) و پلی کریستال(Poly crystalline) در کنار هم چیدن سلول های خورشیدی تولید می گردند . نسل دوم پنل ها با تکنولوژی ساخت تین فیلم(Thin Film) نیز عرضه می گردد که عملا برای کاربردهای خاص استفاده می شود . در تکنولوژی ساخت مونو کریستال با بازدهی بیشتری از سوی پنل مواجه هستیم که گرچه این یک حسن محسوب می شود اما در مناطق گرمسیری و با بالا رفتن دمای محیط با افت کارکرد پنل مواجه هستیم.قیمت پنل هایی که با تکنولوژی مونو کریستال ساخته می شوند نسبت به پنل های پلی کریستال بالاتر است . فاکتور مهمی که در انتخاب پنل ها مهم است بازده و یا Efficiency است . اگرچه عوامل مهم دیگری همچون تعداد باس بار سلولها و نیز کیفیت مونتاژ کاری هر سلول نیز بی اهمیت نمی باشد.

از دیگر قطعات یک سیستم خورشیدی یا فتوولتاییک می توان به تجهیزات مرتبط با تولید قدرت (Power Conditioning) ، وسایل نگهداری توان(Storage) ، منابع کمکی تولید و بارهای الکتریکی اشاره کرد.

تجهیزات مرتبط با تولید قدرت می توانیم از اینورتر ها - شارژ کنترلر ها و کنترل کننده های بار مصرفی - ابزار شناسایی نقطه بیشینه توان تولید (MPPT که مختصر شده جمله Maximum Power Point Tracker می باشد) نام ببریم . توضیحات تکمیلی مربوط به هر کدام در مقالات بعدی تفضیلا خواهد آمد.

وسایل دخیره سازی همانطور که از نامشان پیداست برای ذخیره سازی توان تولیدی در یک سیستم خورشیدی استفاده می گردند . اصلی ترین آنها باتری است . اگرچه ممکن است از تکنولوژی های پیشرفته تری همچون FLYWHEELS یا سایر اشکال ذخیره سازی انرژی الکتریکی نیز استفاده گردد. در قسمت ذخیره ساز یک سیستم خورشیدی از باتری قابل شارژ که عمدتاً باتری های سیلد اسیدی(Selead acid) هستند استفاده می گردد . با این تفاسیر انواع بهتری از باتری ها همچون لیتیوم آیون (LI-ION) و باتری های تر (Flooded) نیز قابل استفاده هستند ولی به دلایلی همچون هزینه بالا و یا نیاز به سرویس و نگهداری از آنها در موارد خاصی استفاده می شود . 

در یک سیستم خورشیدی ممکن است از دیگر منابع تولید توان نیز استفاده شود ، این منابع انرژی می توانند با انرژی خورشیدی همراه گردند مانند موتوربرق ها ، توربین های بادی ، سلول های سوختی و یا شبکه برق شهری ، که از آنها به عنوان منابع کمکی تولید یاد می کنیم.

تجهیزات متعادل کننده (Balance Of System components که اختصاراً BOS نامیده می شوند): این تجهیزات شامل تمامی تجهیزات مکانیکی - الکتریکی و سخت افزاری که برای سرهم کردن و ادغام سازی قطعات با یکدیگر استفاده می شوند ، می باشد. هدف از استفاده از این تجهیزات هدایت و توزیع و نیز کنترل جریان برق در یک سیستم خورشیدی می باشد . نمونه هایی از تجهیزات BOS در یک سیستم PV به شرح ذیل می باشد :

*کابل ها و یا انواع رساناها ( Conductors and wiring methods )

*مجراهای زیر ساخت ( Raceways and conduits )

*جعبه های اتصال و تقسیم ( Junction and combiner boxes )

*سوییچ های قطع کننده ( Disconnect switches )

*فیوز ها و قطع کننده های اتصال کوتاه (Fuses and circuit breakers)

*ترمینال ها و اتصال دهنده ها (Terminals and connectors)

*تجهیزات اتصال به زمین (Grounding equipments)

*تجهیزات نصب و استراکچرها (Array mounting and structure)

 

 

 

 

 

 

 

آموزش انرژی خورشیدی آشنایی با تجهیزات خورشیدی فتوولتاییک در یک سیستم خورشیدی چه تجهیزاتی نیاز است؟فروش تجهیزات انرژی خورشیدی ارزان فروش صفحه خورشیدی فروش شارژکنترلر PWM MPPT ایپی سولار یینگلی سولار شرکت سانان انرژی خورشیدی انرژی خورشیدی در قم انرژی خورشیدی تهران نصب نیروگاه خورشیدی خانگی آموزش نصب نیروگاه خورشیدی محاسبه کابل انرژی خورشیدی استراکچرهای ایرانی گالوانیزه فروش سولار فروش برق خورشیدی به اداره برق فروش برق فتوولتاییک کنتور دوطرفه خورشیدی شرکت پیشگامان ارتباط خورشید پایتخت سولار انرژی تهران چگونه نیروگاه نصب کنیم پنل پلی کریستال و مونو کریستال تفاوت های پلی کریستال و مونو کریستال تجهیزات BOS در یک سیستم خورشیدی کدامند ؟ برقفروشی به اداره برق محاسبه محیط لازم برای نصب پنل خورشیدی باتری خورشیدی استفاده از باتری لیتیوم یون در سولار بیلبورد خورشیدی ویلای خورشیدی تامین برق با استفاده از انرژی خورشیدی