loading
اخبار و مقالات

آفگرید بدون باتری!

بررسی اینورتر شارژر ایپی اور Upower HI

 

 

در نیروگاه های انرژی خورشیدی جدا از شبکه و یا همان آفگرید ، باتری ، جزء جدا نشدنی و ساده بگوییم قلب  آن محسوب می گردد . اگر باتری به درستی کار نکند و یا به هر دلیلی معیوب گردد باید تعویض شود و این ممکن است تا حدودی توجیه اقتصادی سیستم های انرژی خورشیدی را لطمه دار کند . البته که تعویض باتری دیر یا زود در یک سیستم خورشیدی رخ می دهد چرا که فارغ از بحث خرابی ، باتری ها طول عمر معینی دارند و این طول عمر بسته به نوع باتری و شرایط نگهداری و استفاده آن متغیر است . باتری های با تکنولوژی بسیار قوی مانند "نورث استار(North Star) " آمریکا ممکن است در سیستم های خورشیدی عمرشان به ده (10) سال هم برسد و باتری هایی مانند انواع برندهای متفرقه چینی شاید به یک سال هم نکشند . از آنجایی که وظیفه تامین توان مصرف کننده ها در شب بر روی دوش باتری است پس باتری ها را در پروژه های این چنینی نمی توان حذف کرد . بلاخص در جاهایی که به منبع تامین انرژی دیگری مثل برق شهری و یا ژنراتور(موتور برق) دسترسی نداریم . 

باتری های با تکنولوژی بسیار قوی مانند "نورث استار(North Star) " آمریکا ممکن است در سیستم های خورشیدی عمرشان به ده (10) سال هم برسد و باتری هایی مانند انواع برندهای متفرقه چینی شاید به یک سال هم نکشند

از آنجایی که وظیفه تامین توان مصرف کننده ها در شب بر روی دوش باتری است پس باتری ها را در پروژه های این چنینی نمی توان حذف کرد . بلاخص در جاهایی که به منبع تامین انرژی دیگری مثل برق شهری و یا ژنراتور(موتور برق) دسترسی نداریم . 

اما تصور کنید که شما می خواهید تنها در روز مادامی که نور خورشید بطور مناسب می تابد ، انرژی الکتریکی تجهیزات برقی خود را بوسیله پنل های خورشیدی تامین کنید . آیا در اینجا هم به باتری نیاز هست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در پروژه هایی مانند سیستم های خورشیدی پمپاژ آب برای مزارع کشاورزی و یا بعضی از موتور های الکتریکی سه فاز ، اگر فقط قرار باشد در طی روز استفاده گردند ، نیازی به باتری نیست و می شود بدون استفاده از باتری ، سیستم های موتوری این شکلی را راه اندازی نمود. اما برای تامین برق تجهیزات الکتریکی مانند یخچال ها ، تلویزیون و یا ... به باتری نیاز خواهیم داشت . حتی اگر فقط در روز استفاده شوند . چرا که به یک نکته مهم باید توجه نمود که تجهیزاتی مانند شارژ کنترلر و اینورتر و یا اینورتر شارژرها (سانورتر) با باتری روشن می شوند و این یعنی در سیستم هایی هم که روز کار هستند نمی توان از باتری چشم پوشی کرد . البته این پاسخ برای زمانی بود که Upower HI تولید نشده بود ! در ادامه با ما همراه باشید.

 

آفگرید بدون باتری ! شدنیه ؟

در سالهای قبل با ارائه طرح حذف باتری برای سیستم های روز کار آفگرید، شرکت هایی نه چندان معتبر دست به کار شدند و تجهیزاتی را روانه بازار نمودند ولی موفقیت چندانی را تجربه نکردند . این تجهیزات در ساعاتی از روز ، باگ هایی از خود بروز می دادند که منجر به خاموشی سیستم می شد . مثلا زمانی هایی که خورشید برای مدت کوتاهی به پشت ابر می رفت و یا ساعتهایی مانند طلوع و یا غروب خورشید که میزان انرژی خورشید کمتر است . هدف اصلی این تجهیزات این بود که پنل های خورشیدی مستقیما بتوانند بدون نیاز به باتری ، جریان AC 220 V مصرف کننده ها را فراهم نمایند . خب از آنجایی که جریان تولیدی پنل های خورشیدی بصورت مستقیم و یا DC هست و این عملیات تبدیل میبایست پروسه دقیقی را تا به رسیدن نتیجه مطلوب طی کند . علاوه بر این ، در کنار مدار سوییچینگ پیشرفته ، بایستی مدار دنبال کننده توان نیز قدرت کافی را داشته باشد . شاید در حال حاضر بتوان گفت که اینورتر شارژر سری HI  برند ایپی اور (EPEVER) ویژگی های یک محصول قدرتمند برای اجرای پروژه های آفگرید خورشیدی بدون باتری را داشته باشد . با شروع تجاری سازی این محصول توسط کمپانی مطرح ایپی سولار (EpSolar) می توانیم خوش بین باشیم که پلن های متنوع بیشتری برای راه اندازی تجهیزات پر مصرف همچون ماینینگ ها در دسترس داریم .

از آنجایی که جریان تولیدی پنل های خورشیدی بصورت مستقیم و یا DC هست و این عملیات تبدیل میبایست پروسه دقیقی را تا به رسیدن نتیجه مطلوب طی کند . علاوه بر این ، در کنار مدار سوییچینگ پیشرفته ، بایستی مدار دنبال کننده توان نیز قدرت کافی را داشته باشد . شاید در حال حاضر بتوان گفت که اینورتر شارژر سری HI  برند ایپی اور (EPEVER) ویژگی های یک محصول قدرتمند برای اجرای پروژه های آفگرید خورشیدی بدون باتری را داشته باشد .

 

با شروع تجاری سازی این محصول توسط کمپانی مطرح ایپی سولار (EpSolar) می توانیم خوش بین باشیم که پلن های متنوع بیشتری برای راه اندازی تجهیزات پر مصرف همچون ماینینگ ها در دسترس داریم .

اینورتر شارژر سری HI  برند ایپی اور (EpEver) تازه نفس و قدرتمند
سری HI  که از سری محصولات Upower  شرکت ایپی سولار تلقی می گردد یک اینورتر شارژر (سانورتر) آفگرید محسوب می گردد . این محصول قادر است از منابع تولید انرژی دیگری ،مانند برق ژنراتورها و یا برق شهری- در کنار پنل های خورشیدی برای تامین برق تجهیزات الکتریکی با ولتاژ متناوب 220 ولت استفاده نماید . این بهره وری می تواند برای شارژ باتری ها نیز بکار گرفته شود . شارژکنترلر این دستگاه از الگوریتم MPPT استفاده می کند و به همین منظور می توانیم انتظار داشته باشیم که راندمان سیستم نسبت به شارژکنترلرهای PWM تا 30 درصد بیشتر باشد . استفاده از مدار پیشرفته SPWM برای خروجی متناوب تمام سینوسی این اطمینان خاطر را برای کاربر به ارمغان می آورد که می تواند تمامی تجهیزات برقی را اعم از موتوری و یا مقاوتی با این دستگاه روشن نماید . و اما گزینه ی بسیار جذاب این محصول این است که این سانورتر قادر به کار کردن بدون استفاده از باتری است به این شکل که توان تولیدی از سوی پنل خورشیدی می تواند برای جریان های متناوب و یا همان 220 ولت AC بکار گرفته شود . البته که باید دقت نمود که استفاده از سطوح توانی مختلف نیاز به ولتاژ Voc متفاوتی از سوی پنل های خورشیدی می باشد که حداقل آن 80 ولت می باشد . دیاگرام بدون باتری این دستگاه به شکل زیر می باشد .
 


البته همانطور که در بالا نیز اشاره شده این دستگاه قدر است که با کمک منابع انرژی دیگری مانند ژنراتورها و یا برق شهری ، شارژ باتری ها را انجام دهد که دیاگرام آن نیز بصورت زیر می باشد :

 

 توان ماکزیمم برای خروجی AC در این سری از تولیدات ایپی اور در رنج های 2000 – 3000 و 5000 وات است که مطابق نمونه های دیگر این کمپانی می تواند جریان های لحظه ای را تا دو برابر توان اسمی تحمل نماید و از این رو می توان گفت مناسب تجهیزات موتوری نیز می باشد . در کنار همه ی ویژگی هایی که نمی توان همه ی آنها را در یک مقاله تشریح کرد ، لازم است به یک نقطه ضعف آن هم اشاره کنیم : این محصول در برابر دماهای بالاتر از 35 درجه سانتی گراد با افت توان خروجی مواجه می گردد . البته ویژگی های مثبت این سانورتر آنقدر زیاد هست که با وجود این نقطه ضعف هم می توان بدون شک به استفاده از آن فکر کرد . به تصویر زیر نگاه کنید . همانطور که مشاهده می شود برای محاسبه دقیق توان خروجی AC  باید از دمای 30 درجه به بالا ، به ازای هر درجه افزایش دما ، 100 وات از توان خروجی اینورتر کم کنید .

 

 برای اولین بار ویژگی self-learning SOC در این محصول بکار گرفته شده است . این ویژگی به دستگاه اجازه می دهد که میزان شارژ باتری را بطور دقیقتر به کاربر اطلاع دهد . در مدل های شارژکنترلر و یا سانورترهای قبلی ، معیار تشخیص میزان پر و یا خالی بودن باتری بانک ، ولتاژ آن است ولی با بکارگیری این ویژگی ، دستگاه با بررسی شارژ و دشارژ  باتری بانک  ، میزان دقیق SOC(میزان شارژ باتری-State Of Charging) را به کاربر نمایش می دهد . در ادامه به توضیح مختصری به این ویژگی منحصر بفرد پرداخته ایم :
در اینورتر ها و یا شارژکنترلر ها ، پارامتری تعیین شده است به نام LVD . این پارامتر که مخفف Low Voltage Disconnect میباشد بدین معنیست که با رسیدن ولتاژ به این پارامتر ، اینورتر و یا شارژ کنترلر دیگر به کاربر اجازه تخلیه از باتری را نمی دهد . شاید بهترین ترجمه فارسی برای این پارامتر هم این طور بنوان گفت : حد پایین ولتاژ باتری برای مصرف !! دانستن چه ولتاژی به عنوان تعیین LVD در یک اینورتر و یا شارژ کنترلر تعریف میگردد ،" بسیار مهم" تلقی میگردد . محاسبه دقیق LVD باید با مطالعه و آنالیز نمودارهای باتری مورد استفاده ، صورت پذیرد. کاربر با تغییر این محدوده می تواند عمق دشارژ باتری بانک(DOD) را تغییر دهد . پیشنهاد میگردد اگر به عنوان یک کاربر معمولی از سیستم های خورشیدی استفاده میکنید ، به هیچ عنوان مقدار از پیش تعیین شده این پارامتر را تغییر ندهید . با رسیدن ولتاژ به محدوده LVD سانورتر Upower HI این سطح از شارژ باتری را صفر درصد (SOC = 0 %) تلقی میکند و این نقطه ثبت میگردد . از طرفی دیگر با رسیدن مرحله شارژ به مرحله شارژ شناور (Float) و قطع عملیات شارژ توسط شارژر ، سانورتر این نقطه را ظرفیت 100 درصدی باتری در نظر می گیرد . البته ، دستگاه همواره در حال کالیبره کردن SOC  در هر چندثانیه یکبار می باشد بدین شکل که با بدست آوردن مجموع جریان های تزریق شده به باتری ، ظرفیت کلی آن مشخص می گردد و سانورتر ظرفیت کلی را کالیبره میکند . البته به این نکته باید دقت نمود که با کهنه شدن باتری بانک ، ظرفیت نامی آن هم کاهش پیدا میکند . ویژگی self-learning SOC در سانورتر UPOWER HI ، به کاربر کمک میکند تا توان های مصرفی خود را مدیریت کند یا در زمان مناسب اقدام به تعویض باتری نماید . ظرفیت دقیق شارژ باتری در هر سیکل شارژ و دشارژی کالیبره میگردد و این یک ویژگی منحصر بفرد برای این دستگاه بشمار می آید .
حفاظت در برابر جریان های لحظه ای(anti-surge function) ، ویژگی دیگری است که در این سری از محصول ایپی اور به آن اشاره شده است . این ویژگی که برای حفاظت از باتری های لیتیومی در این دستگاه تعبیه شده است ، یک باتری بانک لیتیومی را از جریان های لحظه ای بالا و همچنین اتصال معکوس محافظت می نماید . این ویژگی نشان میدهد که این سانورتر می تواند کاملا با باتری های لیتیومی سازگار شود و به همین منظور سازنده ، پورت مخصوصی را برای اتصال با BMS باتری های لیتیومی در این سانورتر جایگذاری کرده است . سهولت استفاده از باتری های لیتیومی ، ویژگی دیگری است که در حال حاضر کمتر در دستگاهی مشابه دیده می شود . 

محافظت های مختلف و گسترده ، استفاده از المان های با کیفیت ، طراحی صنعتی و زیبا ، ویژگی مانیتورینگ و اتصال آن به فضای ابری شرکت ایپی سولار به منظور مانیتورینگ از راه دور و ... تنها بخشی از ویژگی های جذاب این سانورتر می باشد که توضیح مفصل آنها در یک پست ممکن است از حوصله خواننده خارج باشد .

مهمترین عملکرد این دستگاه را می توان استفاده درپروژه های بدون باتری برشمرد و اینکه می تواند چگونه توجیه اقتصادی سیستم های روزکار را بالا ببرد . در پزوژه های ترکیبی یا AC couple  هم میتوان براحتی از این دستگاه استفاده نمود . برای پروژه هایی که مقداری از انرژی خورشیدی را خودشان استفاده می کنند و مابقی را می خواهند به شبکه بفروشند نیز کاربرد دارد . برای استفاده در نیروگاه های خورشیدی که قصدشان روشن نمودن دستگاه های استخراج رمز ارز و یا همان ماینینگ ها هست نیز کاربرد دارد . دارندگان دستگاههای ماینینگ می توانند با نصب نیروگاه خورشیدی بدون باتری ، در طول روز از پنل های خورشیدی استفاده کنند و در طول شب برق کمکی مانند ژنراتور یا برق شبکه را وارد مدار مصرف خود نمایند . از طرفی دیگر می توانند با نصب نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در کنار این مورد ، هزینه های برق مصرفی در شب را پوشش دهند . 

در این پست سعی شد اینورتر شارژر ایپی اور مدل Upower HI را بصورت تخصصی و مختصر مورد بررسی قرار دهیم . امید است که از خواندن آن اطلاعات کافی را کسب نموده باشید . 
برای مشاوره ، خرید و یا نصب و راه اندازی تجهیزات انرژی خورشیدی می توانید با ما تماس بگیرید .
 

09100031091

 

 

 

 

 

استفاده از پنل های خورشیدی بدون باتری ماینرها و انرژی خورشیدی فروش با کیفیت تجهیزات انرژی خورشیدی سولار انرژی تامین تجهیز آریا سانان سولار انرژی خورشیدی سولار و رمز ارزهای ریگ اتریوم و اسک ماینر آیا می شود با انرژی خورشیدی ماینر را روشن کرد استخراج رمز ارزها راهکار فروش انرژی خورشیدی ایپی اور کارسپا نیو انرژی گرووات ولترونیک پاور سانورتر چیست HI8042 فروش خرید hd\d h,v ثحثرثق عحخصثق اه سانورتر epsolar HI 8042 یو پاور اچ آی