loading
اخبار و مقالات

نصب برق خورشیدی کوچک

استفاده از پرتابل ها و چگونگی نصب یک آفگرید کوچک

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که برای روشنایی و یا شارژ دستگاههای شارژی خود در ویلا یا باغ خود نیاز به یک سیستم خورشیدی کوچک دارید پس این پست را تا انتها بخوانید.

در ابتدا باید بگوییم که چیزی به نام "برق خورشیدی ارزان" وجود ندارد و متاسفانه این جمله راهکاری است که افراد سودجو شما را ترغیب به خریدن پکیج های غیر متعارف خورشیدی می نمایند . انرژی خورشیدی به دلیل مزایای فراوانی همچون نداشتن آلایندگی و همچنین نداشتن مشکلات ژنراتورهای گازوییلی و بنزینی ، یک پکیج گران ، در همه جای دنیا محسوب می گردند .

سیستم های فتوولتاییکی که برای تامین نیاز برق مصرف کننده های برقی مورد استفاده قرار می گیرد(سیستم خورشیدی آفگرید و یا جدا از شبکه) ، باید با محاسبه دقیق و اطلاع کافی از مصرف کننده ها طراحی شده باشند و پکیج های خورشیدی آماده ، در اکثر مواقع رضایت مشتری را جلب نمی کند . پس این نکته را فراموش نکنید که قبل از خرید هرگونه از تجهیزات برق خورشیدی با متخصصین این رشته مشورت کنید که با کمترین هزینه ، مناسب ترین راهکار را تهیه نمایید ، کاری که در مجموعه سانان ، همواره اولویت ما بوده و هست .

چیزی به نام "برق خورشیدی ارزان" وجود ندارد و متاسفانه این جمله راهکاری است که افراد سودجو شما را ترغیب به خریدن پکیج های غیر متعارف و بی کیفیت خورشیدی می نمایند

افرادی هستند که مصارف برقی زیادی ندارند و یا می خواهند جریان الکتریسیته کمی فقط در حد روشن کردن تعدادی لامپ کم مصرف و یا شارژ تجهیزات الکترونیکی داشته باشند - این افراد معمولا در چند دسته طبقه بندی می شوند :

  • افرادی که طبیعت گردی ، اولویت تفریح آنها بشمار می رود و می خواهند دغدغه ای بابت خاموش شدن تجهیزات الکترونیکی خود در دل کوه ها و جنگل ها نداشته باشند و یا همین افراد دارای خودروی "کمپر" (ون و یا کامیونتی دارای تجهیزات ابتدایی منزل مسکونی=RV) هستند که قصد دارند اگر در مکانی اطراق نمودند برای تامین انرژی برقی از روشن بودن ساعت های طولانی خودروی خود برای تامین انرژی الکتریسیته مورد نیاز ، جلوگیری نمایند.
  • افرادی که شغل زنبورداری دارند و برای محافظت از کندوهای زنبور عسل در شب نیاز به روشنایی و همچنین شارژ گوشی تلفن همراه خود دارند . این افراد به دلیل اینکه مرتبا باید کندوها را از مکانی به مکان دیگر انتقال دهند ، معمولا برای صیانت و نگهداری کندوها ، از چادر های مسافرتی استفاده میکنند که نیاز به جریان برق بالایی هم نیست .
  • افرادی که دارای گله گوسفند و یا احشام هستند و مجبورند برای چرای این حیوانات ، شب را در دشت و یا بیابان سپری کنند . عشایر عزیز کشورمان هم می توانند در این گروهها دسته بندی شوند.
  • افرادی که در باغ و یا ویلای خود ترجیح می دهند از انرژی خورشیدی ،  تنها برای روشنایی های کم مصرف و یا تجهیزات الکترونیکی شارژی استفاده کنند

و همچنین مثال هایی دیگر با نیاز یکسان با موارد فوق.

در این گونه موارد راهکار پیشنهادی ما برای چنین مشتریانی ، استفاده از "پرتابل های خورشیدی"(Portable) می باشد . پرتابل خورشیدی که به سیستم های خورشیدی قابل حمل هم مشهور هستند با دارا بودن باتری (با ظرفیت های پایین) و پنل خورشیدی کوچک ، می توانند نیاز افراد به روشنایی حداقلی و شارژرها را برطرف سازند . معمولا در کارتن این گونه از تجهیزات تعدادی لامپ فوق کم مصرف هم تعبیه می شود که راحتی استفاده را برای مشتری دو چندان می سازد . این گونه از پرتابل ها قابلیت شارژ از طریق برق شهری را نیز دارند که اگر زمانی پنل خورشیدی در دسترس نبود بتوانید در اسرع وقت باتری آن را برای استفاده در شب و یاشارژ موبایل و ... شارژ نمایید . کوچک بودن و همچنین داشتن وزن کم از مزایای فوق العاده این گونه سیستم های خورشیدی کوچک بشمار می رود . از آنجایی که در پرتابل های خورشیدی با قیمت پایین (ارزانتر نسبت به مدل های دارای اینورتر) ، خبری از جریان 220 ولت متناوب (همان جریان برق شهری) ، نیست ، پس تجهیزات مورد استفاده در این پرتابل ها بایستی با جریان مستقیم و یا همان DC تغذیه شوند ، یعنی اگر می خواهید که از لامپی استفاده کنید که با این پرتابل قرار است روشن شود بایستی از نوع لامپ DC باشد . این یک عیب برای این گونه از پرتابل ها تلقی می گردد چرا که در صورت خرابی لامپ DC ، این گونه از لامپ ها در شکل حبابی ، در همه جا پیدا نمی شود . البته می توان با خرید چند عدد یدکی از این لامپ ها ،  این دغدغه را بر طرف ساخت . در تصویر زیر دو نمونه از پرتابل های خورشیدی DC را مشاهده می کنید :

 

از آنجایی که در پرتابل های خورشیدی با قیمت پایین (ارزانتر نسبت به مدل های دارای اینورتر) ، خبری از جریان 220 ولت متناوب (همان جریان برق شهری) ، نیست ، پس تجهیزات مورد استفاده در این پرتابل ها بایستی با جریان مستقیم و یا همان DC تغذیه شوند ، یعنی اگر می خواهید که از لامپی استفاده کنید که با این پرتابل قرار است روشن شود بایستی از نوع لامپ DC باشد

 

پرتابل هایی هستند که علاوه بر داشتن خروجی های متنوع DC دارای خروجی 220 ولت AC نیز می باشند . این نوع محصول  برای رسیدن به ظرفیت بالایی از انرژی و نیز داشتن وزن سبک برای حمل و نقل آسان ، از باتری های لیتیومی بهره می جویند . البته که مزایای باتری های لیتیومی بسیار بیشتر از از باتری های سیلد اسیدی است ولی دقت کنید که به همان مقدار شما باید هزینه ی بیشتری را بپردازید که با توجه به طول عمر بالای این گونه از باتری ها ، توجیه اقتصادی بالاتری نسبت به مورد های مشابه ارزانتر نسبت به باتری های سیلد اسیدی دارد . معمولا در کارتن این نوع از پرتابل های خورشیدی تجهیزاتی مانند لامپ و یا از این قبیل گذاشته نمی شود چرا که با دارا بودن خروجی 220 مشتری می تواند از انواع مختلف لامپ های کم مصرف موجود در هر مغازه الکتریکی ، به دلخواه انتخاب نماید . بعلاوه که بسته به خروجی اینورتر این پرتابل ها ، می توانید تلویزیون ها ، پنکه ، و هرگونه وسایل برقی را روشن کنید . دقت کنید که رنج توان خروجی اینورتر های این گونه از تجهیزات دارای 200 ، 300 ، 400 و 500 وات خروجی می باشند و استفاده از تجهیزات برقی خانگی با این پرتابل ها بسته به خروجی آن می باشد. در زیر تصاویر نمونه از این پرتابل ها را مشاهده می کنید.

 

 

نصب و راه اندازی خاصی برای پرتابل های خورشیدی ، نیاز نیست و این تجهیزات بلافاصله پس از بازگشایی کارتن آنها قابل استفاده می باشند . اما اگر جزء آن دسته از افرادی می باشید که نیاز به قابل حمل بودن برق خورشیدی ندارید و می خواهید در مکانی خاص همچون ویلا ، باغ و یا مزرعه خود از یک سییستم خورشیدی ثابت و کوچک استفاده نمایید ، در این صورت توجه شما را به آموزش نصب این گونه از سیستم های خورشیدی جلب می نماییم . دقت کنید که قبل از هر خریدی با افراد فعال در این صنعت مشاوره بگیرید . مشاوره ما به شما رایگان هست و فقط کافیست با شماره 09100031091 تماس حاصل نمایید . 

 

مشاوره ما به شما رایگان هست و فقط کافیست با شماره 09100031091 تماس حاصل نمایید

فرض را بر این بگیرید که تجهیزاتی خریداری نموده اید که شامل 1 عدد پنل ، 1 عدد شارژکنترلر ، 1 عدد اینورتر و نیز 1 عدد باتری می باشد .قبل از شروع کار بایستی نسبت به تهیه کانکتور Mc4 ، شین و یا باس بار ، مینیاتوری AC ، کلید DC ، کابل و نیز سر سیم و یا کابلشو اقدام فرمایید . همچنین قبل از شروع کار ، باید وضعیت سازه نگدارنده پنل را تعیین تکلیف کنید . به تصاویر زیر دقت کنید :

 

 

حالا بریم سراغ آموزش قدم به قدم نصب انرژی خورشیدی :

 

مرحله اول ، جانمایی و قرار دادن باتری ، شارژ کنترلر و اینورتر

فضایی را در مکانی مناسب برای نگهداری باتری خود در نظر بگیرید . این فضا باید خنک ، دارای گردش هوا و دور از تابش مستقیم خورشیدی و نیز عاری از هرگونه رطوبت و نم باشد . فضاهایی همچون گوشه ای از انباری ، زیر سقف شیروانی ، کابینت های آشپزخانه و از این قبیل اگر دمای مناسبی داشته باشند ، ایده آل هستند . ترجیحا می توانید جایی را برای این کار در نظر بگیرید که به ورودی برق ساختمان نیز نزدیک باشد .

باتری خریداری شده با فاصله حدود 10 سانتی متر از سطح زمین در جایی که گردش هوای کافی داشته باشد را جای گذاری کنید . می توانید برای باتری یک محفظه مخصوص نیز در نظر بگیرید . این محفظه با نام "رک باتری(Rack Battery)" در بازار پیدا می شود . اکنون می توانید به فاصله حدود 15 سانتی متری باطری ، شارژ کنترلر خود را در جایی خشک و بدون از رطوبت روی دیوار و یا حتی در یک باکس دارای گردش هوا ، ثابت کنید . معمولا شارژ کنترلر ها دارای 6 ترمینال هستند ، که ترمینال های مثبت و منفی وسط برای باتری ، ترمینال های چپ برای ورودی پنل خورشیدی و ترمینال های خروجی لود برای تغذیه مستقیم مصارف DC .

یک جفت سیم با سطح مقطع مناسب ، را به ترمینال های مثبت و منفی قسمت باتری شارژ کنترلر متصل نمایید . از سیم های با رنگ متفاوت مثلا قرمز و آبی برای تشخیص راحتتر مثبت و منفی استفاده نمایید . 

 

اینورتر خود را نیز مانند شارژ کنترلر در جایی مناسب و به فاصله حداقل 20 سانتی متر از شارژ کنترلر ، ثابت کنید . ترجیحا برای کم کردن فاصله بین اینورتر و باتری ، می توانید اینورتر خود را نزدیک باتری نصب کنید . معمولا در کارتن اینورتر های مانند کارسپا (Carspa) ، سیم های ورودی بصورت آماده تعبیه شده است و شما نیازی به آماده کردن سیم ورودی ندارید ، اما اگر این سیم ها در محتویات کارتن دستگاه شما وجود نداشت ، باید طبق فاصله اینورتر از باس بار ، به تهیه آنها اقدام نمایید . برای این کار حتما از کابشو و یا سرسیم برای اتصال بهتر اسفاده نمایید . 

 

دو شین مسی که به آن باس بار نیز گفته می شود تهیه نمایید و سیم هایی که به ورودی مثبت شارژکنترلر (قسمت باتری) و ورودی مثبت اینورتر ، وصل است را بر روی پیچ شینه ها  محکم نمایید . همین کار را برای ورودی های منفی ، بر روی آن یکی شینه های دیگری نیز انجام دهید .دقت کنید که در تمامی مراحل باید اینورتر شما در حالت خاموش قرار گرفته باشد . در پایان این کار ، به دقت بازرسی کنید که ترمینال های مثبت به شین مثبت و ترمینال های منفی به شین منفی متصل شده باشند .

قبل از شروع اتصال باتری ، یک کلید دی سی بین شین مثبت و ترمینال مثبت باتری ، نصب نمایید . اگر کلید دی سی در اختیار شما نیست می توانید از فروشنده های لوازم برقی خودرو یک پایه فیوز خودرویی و یک فیوز خودرویی ترجیحا با آمپر بالا تهیه نمایید . 

بوسیله یک سیم با سطح مقطع مناسب قسمت منفی باتری به به شین منفی ای که بر روی آن ترمینال های منفی شارژکنترلر و اینورتر را متصل نموده اید ، اتصال دهید . در حالیکه کلید DC در حالت خاموش است ، پایه ورودی کلید را به ترمینال مثبت باتری متصل نمایید و پایه خروجی آن را به شین مثبت ، همانجایی که ترمینال های مثبت شارژکنترلر و اینورتر به آن متصل است ، وصل نمایید . قبل از اتصال کلید یکبار دیگر نگاهی بیندازید که ترمینال های مثبت به مثبت باطری و ترمینال های منفی به منفی باطری به درستی اتصال داده شده باشد .

اکنون حالت صفر کلید دی سی را از صفر به یک تغییر دهید . با انجام صحیح مراحل فوق ، شارژکنترلر شما بایستی روشن شود. 

یک فیوز مینیاتوری دو پل AC متناسب با جریان خروجی اینورتر ، در جایی نزدیک به پریز (یا ترمینال) خروجی اینورتر ، نصب کنید . بوسیله یک دو شاخه صنعتی با کیفیت (در صورت داشتن ترمینال ، نیازی به دوشاخه نیست) از خروجی اینورتر ، یک فاز و یک نول به ورودی فیوز دو پل AC خود ، متصل کنید . و از خروجی کلید مینیاتوری و یا همان فیوز ها به ورودی فاز و نول ساختمان ، اتصال دهید . اگر ساختمان شما تابلو ورودی برق ندارد می توانید از خروجی کلید مینیاتوری مستقیما با نصب یک پریز ، مصارف 220 خود را تغذیه نمایید . دقت داشته باشید که نصب فیوز و یا مینیاتوری در خروجی اینورتر بسیار مهم است .

اکنون اینورتر خود را روشن کنید و کلید مینیاتوری AC را به حالت اتصال تغییر دهید . با انجام این کار بایستی جریان برق 220 ولت را دریافت کنید . 

 

 

مرحله دوم : نصب و سیم کشی پنل

پنل خورشیدی ای که تهیه نموده اید را ترجیحا در پشت بام و در فضایی که کمتر در معرض سایه قرار می گیرد را بوسیله یک سازه و یا استراکچر نگهدارنده ، ثابت کنید . اگر دارای سقف شیروانی هستید و سقف شیروانی شما زاویه خوبی نسبت به سطح افق دارد ، می توانید از نبشی های L برای نصب و محکم کردن پنل استفاده کنید .

 

دقت کنید که اگر قرار است سازه را خودتان بسازید ، پس باید زاویه نسبت به سطح افق پنل خورشیدی ، بین 35 تا 40 درجه و همچنین رو به جنوب باشد . برای مناطق شمالی و مناطق غربی ایران می توان زاویه پنل خورشیدی را تا 45 درجه هم ارتقا داد.

اکنون یک جفت سیم مثبت و منفی ای که قرار است اتصال پنل خورشیدی به شارژ کنترلر را برقرار کند به ترمینال های مثبت و منفی پنل خورشیدی وصل کنید . معمولا پنل های خورشیدی توان پایین دارای کانکتور MC4 نیستند ولی اگر پنل خورشیدی شما دارای کانکتور MC4 مثبت و منفی بود ، بهتر از به سیم مثبت کانکتور مادگی MC4 و به سر سیم منفی ، کانکتور نری MC4 وصل کنید . اتصال کانکتور در نگاه اول شاید پیچیده باشد اما در واقع به سادگی قابل انجام است . دقت کنید که اگر قرار باشد کانکتور را به سیم ها متصل نمایید قبل از انجام کار روش اتصال را در اینترنت سرچ کنید و یا با ما تماس بگیرید.

بعد از آماده شدن سیم های مثبت و منفی پنل ، و اتصال آن به ترمینال های مثبت و منفی پنل خورشیدی، این سیم ها را به مکانی که برای شارژکنترلر تعبیه کردید ، انتقال دهید . سیم مثبت را به ترمینال ورودی پنل خورشیدی شارژکنترلر و سیم منفی را به قسمت منفی ورودی شارژکنترلر متصل نمایید . در صورت تابش نور خورشید و انجام صحیح این کار ، بایستی عملیات شارژ باتری ، شروع شود .

کار تمام شد و اکنون شما سیستم خورشیدی منفصل از شبکه خودتان را نصب کرده اید . از نتیجه کار لذت ببرید !

طرح کلی نصب پنل خورشیدی به شکل ساده مطابق تصویر زیر می باشد .

 

می توانید برای تمیزی کار ، کابل های بیرونی خود را در لوله های فلکسی قرار دهید و کابل های داخلی خود را درون داکت بگذارید .

 

دقت داشته باشید که برای نصب نیروگاه های خورشیدی متوسط و یا بزرگ ، نیاز به تکنسین های آموزش دیده و مجرب این رشته می باشد . به دلیل خطرات بالایی که جریان های DC می تواند برای افراد داشته باشد ، به هیچ عنوان در سیستم های خورشیدی متوسط و بزرگ (چه آفگرید و یا چه آنگرید) ، عملیات نصب را به افراد بی تجریه و غیر متخصص واگذار نکنید .

 

 

هر صورت داشتن هر سوالی و یا مشاوره خرید ، می توانید با شماره تلفن 09100031091 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آموزش نصب سیستم خورشیدی برای باغ یا ویلا مزرعه خورشیدی فروش تجهیزات برق خورشیدی آموزش برق خورشیدی پیل خورشیدی چگونه نصب می شود نیروگاه خورشیدی را خودت نصب کن شرکت پیشگامان ارتباط خورشید پایتخت مجری نصب فروش و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی برای باغ ویلا مزرعه و معادن چجوری از انرژی خورشیدی استفاده کنیم سولار انرژی را خودمان نصب کنیم وایرینگ آفگرید خورشیدی سیم کشی سولار انرژی برق خورشیدی ارزان با کیفیت بالا باطری خورشیدی باتری پنل خورشیدی سولار پنل اینورتر مبدل دیسی به ای سی